One or Two Months of Tutoring at JEI Learning Center Sugarland (Up to 61% Off)

JEI Sugarland JEI Sugarland

1 Ratings

Unable to add now. Please try again later
Unable to remove now. Please try again later
Sale Ends 1 day 07:54:13
Up to 61% Off
1 Ratings

What You'll Get


Choose from Three Options

  • $93 for one month of weekly learning sessions ($240 value)
  • $188 for two months of weekly learning sessions ($480 value)
  • $476 for two months of twice-weekly learning sessions ($960 value)

Choose from five available focus areas:

  • Math
  • English
  • Reading and writing
  • Problem-solving
  • Brain safari

All options are for JEI’s Math, English, or Reading and Writing program only. The program is professionally developed by our experts and specifically designed for each grade level Pre K – 9th.

The Fine Print


Expiration varies. Amount paid never expires. Limit 1 per person, may buy 1 additional as a gift. Limit 1 per household. Registration required 1 week in advance for diagnostic test. Valid only at listed location. Extra fee required for registration diagnostic test. May be repurchased every 30 days. Merchant is solely responsible to purchasers for the care and quality of the advertised goods and services.

About JEI Learning Center


JEI’s curriculum is an extensive enrichment program designed to be more than just tutoring; they personalize a weekly learning program using a unique diagnostic assessment. Along with learning Math, English, Reading and writing—children are nurtured to learn critical thinking and conceptual understanding. Each child is immersed in a fun learning experience that helps them succeed in school to reach future career paths. JEI’s stands above other programs, with a curriculum that reflects current academic standards. They create a fun motivating environment for children ages Pre K to 9th. Children also have the opportunity to be rewarded with JEI prizes each week by their instructor for completed work. Sessions take place in a small group setting, once or twice a week for 1 hour. Students can learn at their own pace, and parents can see their child’s progress every step of the way.

Regularly
Regularly
Regularly
By purchasing this deal you'll unlock points which can be spent on discounts and rewards. Every 5,000 points can be redeemed for $5 Off your next purchase.